A máltai szakértői értékelő rendezvényt a Malta Further and Higher Education Authority (Máltai Felsőoktatási és Továbbképzési Hivatal, MFHEA) szervezeti keretein belül működő EQAVET nemzeti referenciapont szervezte és bonyolította le 2023. május 16-án és 17-én. Az értékelők 5 másik európai referenciapont képviselői voltak: Csehország 1 fő, Magyarország 1 fő, Olaszország 2 fő, Románia 1 fő és Spanyolország 2 fő. Az értékelők mellett jelen volt még az EQAVET Titkárság képviselője és egy moderátor-szakértő, szintén az EQAVET Titkárság megbízásából.

A szakértői értékelés központi témája az Európai Képesítési Keretrendszer (EQF) 5. és a fölötti szintjein nyújtott képzések minőségbiztosítása volt. Ebből következik, hogy a diszkussziók kiterjedtek a felsőoktatási intézmények belső minőségbiztosításának sztenderdjeire (ESG 2015) és az EQAVET Keretrendszerre egyaránt. Azoknak a szervezeteknek, amelyek a Máltai Képesítési Keretrendszer alapján bármilyen képesítést adó akadémiai és/vagy szakmai képzést kívánnak folytatni, engedélyért kell folyamodniuk az MFHEA-hoz. A sikeres engedélyeztetési eljárást követően a szervezeteket ötévente újra-akkreditálják.

Az engedélyeztetési és újra-akkreditálási folyamatokról folytatott megbeszélések alapját két kézikönyv képezte, amelyeket az MFHEA megbízásából, egymástól függetlenül készített két különböző szakértői munkacsoport:

  1. „External Quality Assurance – accreditation manual” (Külső minőségbiztosítás – akkre-ditációs kézikönyv), amely kötelező érvényű és az ESG-én alapszik. Jelenleg ez még tervezet formában létezik, nem került publikálásra. A kézikönyv 11 szabványt tartalmaz, amelyek mindegyikére „minimum indikátorokat” határoztak meg az engedélyeztetéshez, és „teljesítmény indikátorokat” az újra-akkreditáláshoz, megadták az egyes ESG szabványok teljesülését igazoló lehetséges bizonyítékok listáját és további indikátorokat határoztak meg az online vagy blended formában tartott képzésekre vonatkozóan.
  2. „Implementation of Quality Assurance for Vocational Education and Training institutions” (A minőségbiztosítás bevezetése a szakképző intézményekben), amely az EQAVET Keretrendszeren alapszik és alkalmazása önkéntes. Ez a kézikönyv útmutatást ad a szakképzést folytató intézmények számára ahhoz, hogy hogyan tervezzék meg, alakítsák ki és vezessék be a belső minőségbiztosítási folyamataikat.

A rendezvény gyorsjelentése angol nyelven itt olvasható.

További bejegyzéseink