OH-EQF NCP minőségbiztosítási workshopok

Az Oktatási Hivatal szervezeti keretein belül működő EQF-NCP két workshopot tervez, amelynek célja a felsőoktatás és szakképzés közötti kapcsolódási pontok feltárása az ágazati minőségpolitikai elvek és az intézményi szintű minőségirányítási rendszerek terén. A workshopok végén összegzésre kerülnek az eredmények, tanulságok és javaslatok.

 

Az oktatás és képzés minőségbiztosításával és minőségfejlesztésével kapcsolatos EU szintű tevékenységek a 2000. évtől újabb lendületet kaptak. Ennek oka, hogy a Lisszaboni Stratégiában és a Barcelonai Döntésekben megfogalmazott, Európa gazdasági és társadalmi fejlődése érdekében kitűzött célok (versenyképesség növelése, a tudásalapú társadalomba való átmenet, a foglalkoztathatóság növelése, az EU bővítésével az európai munkaerő-piac megnyitása, mobilitás) előtérbe és középpontba helyezték az oktatás és képzés – kiemelten a szakképzés és a felsőoktatás – minőségének a kérdését.

 

Az oktatás és képzés minőségének folyamatos fejlesztése, a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő (ún. piacképes munkaerő) képzése és ez által az elhelyezkedési lehetőségek, a foglalkoztathatóság növelése céljából mindkét területen EU szintű közös követelményeket   születtek, amelyek a nemzeti szintű tevékenységek kereteit is alkotják:

  • Ezeket a közös követelményeket a felsőoktatás (HE) területén a 2005-ben megjelent Európai Szabványok és Irányelvek (Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Educaton Area, ESG) jelentik.
  • A szakképzés (VET) területén 2003-2004-ben kidolgozásra került a Közös Minőségbiztosítási Keretrendszer (The Common Quality Assurance Framework, CQAF), majd ennek továbbfejlesztéseként 2008-ban a vonatkozó Tanácsi Ajánlás létrehozta az Európai Szakképzési Minőségbiztosítási Referencia Keretrendszert (European Quality Assurance Reference Framework for VET, EQAVET), amely a szakképzés minden területén (középfokú/iskolai rendszerű, munkaalapú tanulás, felnőttképzés, felsőfokú szakképzés) alkalmazható és alkalmazandó.

A két egymásra épülő szakmai napokon 2022. október 6. és december 8.) bemutatásra kerülnek az egyes ágazatok minőségpolitikai és intézményi minőségirányítási jó gyakorlatai, illetve megvitatják és értelmezik a következő kérdésköröket:

  1. Mit értenek ágazati és intézményi minőségfogalmon és mik az ágazatok közötti minőségfogalmi kapcsolatok?
  2. Vannak-e és melyek a közös pontok az alkalmazott minőségmodellekben, milyen ezen közös pontok kapcsolati minősége, valamint milyen lehetőségeket látunk a kapcsolatok erősítésére vagy létrejöttére?
  3. Vannak-e jól bevált módszerek és eszközök, amelyek mindkét ágazat számára haszonnal átvehetők és alkalmazhatók?
  4. Látható-e most bármely ágazatban olyan gyakorlati minőségbiztosítási innovációt (elvet, eszközt, módszert), amellyel a két ágazat közötti célzott minőségkommunikációt erősíthetjük és elősegíthetjük?

Az EQAVET képviseletében nemzeti szakértőnk Molnárné Stadler Katalin  támogatja a szervezést és vesz részt a rendezvényeken.

További bejegyzéseink