EQAVET 2021-23 zárókonferencia

Szakmai konferenciával zárult az Erasmus+ EQAVET NRP fejlesztési projekt 2021-2023 pályázati ciklusa 2023. június 22-én.

A pályázati ciklus fő feladata – összhangban a pályázati prioritásokkal (miszerint  az NRP-k tegyenek konkrét intézkedéseket az EQAVET Keretrendszer nemzeti szintű alkalmazására és továbbfejlesztésére, támogassák az önértékelést mint a minőségbiztosítás hatékony eszközét), valamint a Szakképzés 4.0 stratégia célkitűzéseivel és az új szakképzési jogszabályok vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően – a szakmai oktatást folytató szakképző intézmények számára az egységes minőségirányítási rendszer kidolgozása, és a MIR bevezetését támogató Önértékelési Kézikönyv elkészítésének szakmai támogatása volt.

A szakmai oktatást folytató szakképző intézmények a tevékenységüket 2022. szeptember 1-től egységes minőségirányítási rendszer alapján végzik, amely egy szakképzés-specifikus minőségbiztosítási rendszer, amelyhez az EQAVET Keretrendszer jelenti az európai közös alapot. A szakképző intézményeknek 2022. augusztus 31-ig kellett elkészíteniük a saját intézményi minőségirányítási rendszerük leírását, amelyhez az ágazati irányítás módszertani támogatást (szakmai útmutatókat, módszertani képzéseket) biztosított. Ezt követően, 2022. szeptember 1-től az intézményekben elindult a minőségirányítási rendszer bevezetésének a folyamata.

Ez az első alkalom, hogy a szakképző intézményekre vonatkozóan egy egységes követelményrendszeren alapuló MIR áll rendelkezésre, amelynek alkalmazása, bevezetése kötelező – fenntartótól függetlenül – minden szakmai oktatást folytató szakképző intézmény számára.

A pályázat másik fő kötelezettsége az EQAVET rendszerszintű szakértői értékelésben (Peer Review) való szakmai részvétel volt, amelynek keretében 2023. március 28-án és 29-én az EQAVET Hálózat öt országából – Finnországból, Görögországból, Lettországból, Máltáról és Portugáliából – hat szakértő nyilvánított értékelő véleményt a magyar szakképző intézményi minőségirányítási rendszerről. A külföldi szakemberek egyetértettek abban, hogy a MIR egy nagyon átfogó, jól felépített rendszer, amely egyben rugalmasságot is biztosít a szakképző intézmények számára ahhoz, hogy a saját igényeikhez igazíthassák azt, így kihasználhatják a központosított megközelítés és a helyi rugalmasságot lehetővé tévő megközelítés kombinációjának előnyeit. A szakértők a MIR megvalósítása tekintetében nagyon értékesnek találták az érdekelt felek, köztük a szakképzésben dolgozó oktatók képzésének erős és jól megtervezett támogatási rendszerét. Emellett a szakértők rámutattak arra, hogy az intézményi önértékelést és a tervezett külső értékeléseket úgy tervezték meg, hogy azok bizonyítékokon alapuljanak, valamint mennyiségi és minőségi eredményeket egyaránt szolgáltassanak az elemzéshez és az összehasonlításhoz. A minőségirányítási rendszernek és a szakmai támogató környezetnek az EQAVET Keretrendszer, az alkalmazási tapasztalatok és a szakértői vélemények alapján történő továbbfejlesztése, valamint a MIR-hez kapcsolt, szintén EQAVET-alapú külső értékelés rendszerének a kidolgozása során az NSZFH együttműködik az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) Zrt-vel.

A zárókonferencia keretében az előadók – az EQAVET NRP által létrehozott és működtetett Nemzeti EQAVET Szakértői Hálózat tagjai, akik egyben a rendszer fejlesztői is – bemutatták az új minőségirányítási rendszert és fő alkotóelemeit, az intézményi képviselők pedig a MIR gyakorlati megvalósításának első tapasztalatairól számoltak be.

A program, illetve az elhangzott előadások az alábbiakban olvashatók:

EQAVET NRP fejlesztési projekt zárókonferencia program 2023. június 22.

Délelőtti előadások

Délutáni előadások

További bejegyzéseink